Hypotéky - tipy, jak reagovat na zvyšující se úrokové sazby
05. 05. 2022

Hypotéky - tipy, jak reagovat na zvyšující se úrokové sazby

Levným hypotékám bohužel odzvonilo. Alespoň pro následující měsíce, týdny a možná i roky. To, co bylo jasné ke konci loňského roku a v průběhu prvního kvartálu roku letošního, se opravdu stalo. Úrokové sazby hypoték prudce zdražily a stále rostou. Nyní jsou na podobné úrovni jako zhruba před patnácti dvaceti lety. Tehdy se dokonce pohybovaly v rozmezí od pěti do sedmi procent. Ale ceny nemovitostí, včetně rodinných domů, byly dvakrát až třikrát nižší.

Pokud se teprve dnes dostáváte k řešení vlastního bydlení, musíte se připravit na to, že úroky z půjčených peněz v rámci hypotečního úvěru budou citelnou položkou vašeho rodinného rozpočtu. Paradoxně pro vás ale může být výhodnější, když si budete půjčovat vyšší částku. Čím vyšší je půjčená částka, tím totiž může být i úroková sazba nižší. Pozor ale – jen v řádech desetin procent.

Hypoteční kalkulačky vám to však obvykle neukážou. V případě pětimilionové hypotéky může sazba poskočit třeba až o půl procenta směrem dolů oproti hypotéce v hodnotě 1,5 milionu korun.

Na lepší úrok za věrnost a bezproblémové splácení se nehraje

Pokud už ale hypotéku máte, dokonce mnoho let, ověřte si, kdy vám končí fixační období. Refinancování hypotéky a současné úrokové sazby vám totiž také mohou citelně zasáhnout do peněženky.

I když patříte mezi dlouholeté hypoteční klienty a pravidelně jste bez problémů spláceli, nečekejte, že vám dá vaše banka při refinancování úvěru výhodnější úrokovou sazbu. Banky totiž zajímají nejprve aktuální cena peněz a celková bilanční čísla. To znamená, že primárně je pro ně podstatné, jaký objem peněz nově půjčily a kolika klientům.

Dále je pro ně rozhodující bonita klienta (jaké má příjmy), a zda nemá nebo v minulosti neměl dluhy po splatnosti. Z dalších parametrů také posuzuje, jestli klient nemá přednostní závazky (jako je například výživné) a v jakém oboru pracuje (zda je daný obor rizikový). Žádná banka však nevede kolonku „věrný zákazník“, pro kterého by platila výrazně nižší úroková sazba za věrnost.

Refinancování hypotéky můžete řešit až o dva roky dřív

Úrokovou sazbu a refinancování hypotéky se vyplatí řešit klidně rok a půl až dva před vypršením lhůty fixačního období a předjednat si výši úrokové sazby včas. Samozřejmě je třeba si vše ověřit v obchodních podmínkách, zeptat se svého poradce nebo na pobočce vaší banky. Rozhodně však nečekejte na obvyklou nabídku úrokové sazby tři měsíce před vypršením lhůty.

Pokud vám končí fixační období ještě tento rok, je nejvyšší čas začít jednat. Očekává se totiž, že do konce roku by mohly úrokové sazby kvůli inflaci a „zdražování“ peněz Českou národní bankou atakovat až sedmiprocentní hranici. („Zdražování“ peněz za pomoci zvyšování základní úrokové sazby je nástroj pro zbrzdění inflace.)

Jednou z možností, jak můžete získat o pár desetin lepší sazbu, je oslovit hypotečního poradce a nechat si od něj předem vypracovat konkurenční nabídku. Pozor, musí být zacílená a spočítaná přímo pro vás. Jen přehled úrokových sazeb „vytažený“ z hypotečních kalkulaček vám tedy nestačí.

Potřebujete poradit, jaké finanční možnosti jsou pro řešení vlastního bydlení pro vás nejvhodnější? Potřebujete zjistit, jak si správně nastavit finance, pojištění a podobně, aby inflace a současné ceny a úrokové sazby nezasáhly váš rodinný rozpočet více, než je nutné? Ozvěte se přes stránku s kontaktními údaji.

Eva Szlaur
Autor: Eva Szlaur

Jsem finančním konzultantem a pracuji v oboru, který se neustále rozvíjí.

Pracuji ve společnosti Broker Consulting, která je již 22 let lídrem inovací na finančním a realitním trhu s obsáhlým portfoliem a služeb s přidanou hodnotou.

 

Mým posláním je přinášet klientům peníze do rozpočtu navíc a být jejich průvodcem k finanční nezávislosti.

S klienty pracuji komplexně a to zahrnuje také následný servis a péči.

 

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů. Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit. Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů.

Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty. Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů