Kryptoměny! Co jsou zač? Proč a jestli vůbec do nich investovat?
21. 04. 2022

Kryptoměny! Co jsou zač? Proč a jestli vůbec do nich investovat?

Určitě už jste slyšeli o kryptoměnách. Možná ale nevíte, co přesně kryptoměna je a v čem tkví její kouzlo nebo i případné nebezpečí. Pro začátek je důležité vědět, že kryptoměna je typ elektronických peněz. Dokonce se dá říct, že je to jakýsi novodobý druh peněz, který vznikl jako reakce na rozšiřující se možnosti internetu.

Účelem bylo původně zavést speciální elektronický platební nástroj, který by dokázal provádět rychlé platby v reálném čase bez ohledu na hranice států nebo geografickou polohu aktérů. Dnes je však hlavně možné kryptoměny nakupovat stejně jako jakoukoliv jinou měnu a také s nimi spekulovat a investovat do nich.

V tuto chvíli se na kryptoměny pohlíží jako na nehmotnou movitou věc a pro většinu naší společnosti jsou jen jakousi neznámou variantou investic. I proto do nich zatím investovala jen zhruba necelá desetina Čechů. Přitom nabídka kryptoměn je poměrně pestrá.

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin

Nejznámější kryptoměnou je bitcoin, jehož vznik se datuje do roku 2009. Druhou nejznámější měnou je ethereum. Ostatní, jako například litecoin, stellar nebo cardano, už jsou pro většinu Čechů jednou velkou neznámou.

Přemýšlíte o investici? Co byste měli vědět?

Asi nejdůležitější je si vybrat, které možnosti budete pro svoje investice do kryptoměn využívat. Hlavním zdrojem kryptoměn jsou pro více než polovinu českých investorů burzy nebo směnárny kryptoměn, někdy se využívají kryptoměnové peněženky a nebo také klasické burzy či směnárny.

Investičních strategií existuje stejně jako u klasických investic několik. Zajímavé je, že většina českých investorů investuje spíše krátkodobě a sází na mnohonásobné zhodnocení menších kryptoměn. V případě propadu pak danou kryptoměnu prodají. A pokud zrovna roste, nechávají si ji s ohledem na očekávané větší zhodnocení.

Více než polovina investorů uvádí, že díky této strategii jsou aktuálně v zisku. Je však pravdou, že většina investuje maximálně 50 tisíc korun. A také že v oběhu kryptoměn mají podle posledních průzkumů až v 93 procentech případů peníze, které nutně nepotřebují na jiné investice nebo zajištění svých životních potřeb.

Důležité je také vědět, že virtuální měny nemají jednotnou cenu. Obchodují se na burzách i ve směnárnách v závislosti na volatilitě. Tedy v závislosti na odhadu míry kolísání hodnoty v čase. Díky tomu se rozdíly v cenách mohou lišit i v řádu několika tisíc korun.

Důvodů, proč kryptoměny nepřehlížet, je více

Samozřejmě se vůbec nic nestane, když zůstanete u svých stávajících finančních produktů a investic. Přesto je potřeba některé kryptoměny už začít považovat za plnohodnotnou alternativu k tradičním měnám.

Například pomocí bitcoinů je možné už nyní platit v některých internetových, a dokonce i kamenných obchodech. Pomocí kryptoměn zaplatíte i v některých kavárnách nebo restauracích a je pravděpodobné, že se budou možnosti plateb v běžném životě rozšiřovat.

Stále však platí, že je potřeba se dívat na nákup kryptoměn spíše jako na spekulaci než investici a také je nutné počítat s hodně vysokou volatilitou a velmi vysokým rizikem. Nejen z těchto důvodů pak nemá smysl k nákupu kryptoměn používat jiné peníze než ty, o které si můžete dovolit přijít. Zbytek patří do strukturovaného investičního portfolia.

Eva Szlaur
Autor: Eva Szlaur

Jsem finančním konzultantem a pracuji v oboru, který se neustále rozvíjí.

Pracuji ve společnosti Broker Consulting, která je již 22 let lídrem inovací na finančním a realitním trhu s obsáhlým portfoliem a služeb s přidanou hodnotou.

 

Mým posláním je přinášet klientům peníze do rozpočtu navíc a být jejich průvodcem k finanční nezávislosti.

S klienty pracuji komplexně a to zahrnuje také následný servis a péči.

 

Tento web Vám pomůže vyznat se ve složitém světě finančních produktů. Stačí si přečíst několik článků na tomto webu a uvidíte, že základní přehled se Vám dostane pod kůži velmi rychle. Žádný "finanční poradce" pak nebude mít šanci Vás jakkoli obalamutit. Profese finančního poradenství v ČR utrpěla mnoho šrámů.

Hlavní příčinou je zejména její nedostatečná regulace. Této profesi se v dnešní době věnuje celá řada rádoby "odborníků", kteří vědomě či z neznalosti prodávají nevhodné nebo špatně nastavené finanční produkty. Ptáte se jak se bránit ? Posuzujte své poradce podle toho, jak přemýšlí o Vašich penězích. V praxi je samozřejmě velmi obtížné toto zjistit předem , ale právě kvůli tomu je zde tento web. Všechny rady a doporučení, které zde najdete, jsou vyzkoušené v praxi a mají svůj základ v logickém přemýšlení o životě a penězích.

Pokud jste dočetli až sem, máte můj obdiv a děkuji Vám. Pokud Vás cokoliv dalšího zajímá, využijte kontaktů na tomto webu. Ráda se s Vámi sejdu u kávy.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Dvakrát do měsíce si přečtěte tipy pro vaši peněženku

zpracováním osobních údajů